Poradnik pacjenta
Jeśli chcesz poszerzyć swoja wiedzę na temat badań klinicznych, znajdziesz tu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz wytłumaczenie podstawowych pojęć związanych z badaniami.
FAQ
Badania kliniczne to specjalistyczne programy medyczne, których celem najczęściej jest ocena substancji czynnej – potwierdzenie jej skuteczności i bezpieczeństwa oraz wykazanie jej przewagi nad standardowymi lekami.
Badania kliniczne prowadzone są przez naukowców w celu odkrycia nowych lub lepszych sposobów zapobiegania, wykrywania i leczenia schorzeń. Na ogół badacze chcą się dowiedzieć, czy dany lek jest bezpieczny i skuteczny.
Ze względu na procedury bezpieczeństwa, nie wszyscy chętni mogą wziąć udział w takim badaniu. Przed przyjęciem do programu, każdy pacjent musi przejść przez szczegółowe badania, po to aby wykluczyć przeciwwskazania.
Dla wielu pacjentów udział w badaniu klinicznym stanowi możliwość uzyskania dostępu do nowych, innowacyjnych metod leczenia. Pacjenci biorący udział w badaniu mogą przyczynić się do pomyślnego wprowadzenia na rynek nowego, skutecznego leku, pomagając zarówno sobie, jak i innym chorym.
Słowniczek
Badacz – wykwalifikowany lekarz, odpowiedzialny za przeprowadzanie badania klinicznego i jego bezpieczny przebieg
CRO – Contract Research Organization – jednostka, np. ośrodek badań klinicznych, która przeprowadza badanie kliniczne
Grupa kontrolna – grupa uczestników badania klinicznego, którym podawany jest badany produkt leczniczy lub placebo
Placebo – substancja imitująca badany lek, jednak nieposiadająca substancji czynnej, podawana wybranym pacjentom w celu późniejszego porównania z lekiem właściwym
Sponsor – osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, odpowiedzialna za podjęcie, prowadzenie i finansowanie badania klinicznego