Badania USG
Ultrasonografia – podstawowa metoda diagnostyki obrazowej. Na podstawie uzyskanych wyników podejmuje się decyzje o leczeniu, profilaktyce lub odstępuje się od dotychczasowej terapii.
USG pokazuje wielkość, kształt oraz strukturę poszczególnych narządów
W ten sposób sprawdza się kondycję narządów jamy brzusznej takich jak: wątroby, trzustki, śledziony, nerek, jajników, jąder, piersi, moszny. Za pomocą USG można wykryć w nich nieprawidłowości takie jak zgrubienia czy guzy. Badanie przezpochwowe transurogenne pozwala ocenić stan jajników i macicy, wykryć mięśniaki, torbiele oraz złośliwe procesy nowotworowe narządu rodnego u kobiety. USG pozwala również ocenić szyjkę i dno macicy. U kobiet ciężarnych badaniem USG zagląda się do wnętrza macicy przez powłoki brzuszne, aby stwierdzić czy płód rozwija się prawidłowo. Za pomocą USG wykonuje się również biopsję, aby ocenić zmiany o niejasnym charakterze: guzki w narządach, takich jak: tarczyca, sutek, trzustka i wątroba.
Na czym polega badanie USG?
Do obrazowania wnętrza ludzkiego ciała wykorzystywane są fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Bezboleśnie wnikają do naszego ciała i rozchodzą się, nie uszkadzając komórek. Są bezpieczne, w przeciwieństwie do promieni rentgenowskich. W dodatku nie trzeba wprowadzać do organizmu żadnych płynów kontrastowych. Każdy narząd odbija ultradźwięki inaczej, dzięki czemu można rozpoznać i ocenić jego strukturę. Można powiedzieć, że ultrasonograf, a konkretnie głowica układa odbite fale w obrazy, rejestruje kształty i dzięki temu widać odchylenia od normy. Badania USG Kraków, Plac Lasoty 4.
Jak się przygotować do badania USG?
Na 2-3 dni przed badaniem USG jamy brzusznej należy unikać ciężkostrawnych posiłków, ponieważ może dojść do zaburzenia obrazu. W dniu badania najlepiej być na czczo, jeżeli badanie jest popołudniu można zjeść lekkostrawne śniadanie. Przed badaniem USG jamy brzusznej (USG brzucha) nie wolno palić a na godzinę przed wejściem do gabinetu powinno się wypić przynajmniej 1 litr wody niegazowanej, niesłodzonej herbaty lub innego niegazowanego płynu ,by podczas badania pęcherz był wypełniony. Badanie pozostałych narządów (takich jak: tarczyca, stawy, sutek, naczynia, żyły) nie wymaga przygotowania. Na 1dzień przed badaniem dobrze jest również zażyć Espumisan lub Esputican (3*2 tabletki) – można zakupić w aptece bez recepty. Badanie USG brzucha wykonywane jest w Specjalistycznych Gabinetach w Krakowie.